Speciál: Vítězové Oscarů

Vydáno dne 10.02.2020 (938 přečtení)
Sošky jsou rozdané. Radovaly se i české zástupkyně? 

 


 NEJLEPŠÍ FILM

Parazit

Tak tohle čekal málokdo. Až při dvaadevadesátém ročníku udílení cen Akademie se stalo, že cenu v nejprestižnější kategorii získal neanglicky mluvený film! Už minulý rok to vypadalo, že Roma s celkovými deseti nominacemi zválcuje všechno a všechny. Tohle rozhodně může být inspirací pro filmaře z celého světa, protože to prostě evidentně jde! 


NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI

Joaquin Phoenix za film Joker

Nedá se moc srovnávat herecké představení vítěze této kategorie s ostatními představiteli Batmanova úhlavního nepřílete. Včetně Heatha Ledgera, který za jeho ztvárnění v roce 2009 rovněž obdržel Oscara. Jenže není Joker jako Joker. Joaquin Phoenix tohohle chlápka zahrál skvěle a při své řeči neopomněl zmínit některá ožehavá, avšak velice důležitá témata. 


NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI

Renée Zellweger za film Judy

Patnáct roků od sebe dělí dvě sošky pro představitelku populární Bridget Jonesové. Po Návratu do Cold Mountain se dočkala díky biografickému projektu o herečce a zpěvačce Judy Garland, kterou patrně bude většina diváků a divaček znát především jako Dorotku z Čaroděje ze země Oz


NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI

Brad Pitt za film Tenkrát v Hollywoodu

Jednoho Oscara už měl, protože se svou společností Plan B Entertainment produkoval drama 12 let v řetězech. Po Dvanácti opicích, Podivuhodném případu Benjamina Buttona a Moneyballu konečně proměnit ve vítězství i hereckou nominaci. Ve své děkovné řeči férově neopomenul práci kaskadérů. 


NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI

Laura Dern za film Marriage Story

Slavná dcera slavného otce zahrála svou roli snad úplně pokaždé ve své kariéře. Nicméně uznání jakoby se jí začalo dostávat až v posledních letech. Svým prvním Oscarem si zároveň nadělila pěkný dárek k narozeninám, které slaví 10. února. 


NEJLEPŠÍ REŽIE

Bong-Joon Ho za film Parazit

V poslední době byla tahle kategorie v podrůčí mexického triumvirátu ve složení Alfonso Cuáron, Alejandro González Iñárritu, Guillermo Del Toro. Od slavnostního vyhlašování v roce 2014 narušil hegemonii pouze Damien Chazelle a to ani nevěděl jak a za co vlastně. Teď znovu zvítězil tvůrce, jehož mateřskou řečí není angličtina a jenž předtím natočil snímky jako Gwoemul nebo Ledová archa, kterou stvořil v ateliérech na Barrandově. 

NEJLEPŠÍ PŮVODNÍ SCÉNÁŘ

Bong-Joon HoJin-Won Han za film Parazit

Až do února roku 2020 nikdy nikdo z Jižní Koreje Oscara nezískal. Bong-Joon Ho, jenž byl velkým obdivovatelem Martina Scorseseho a jehož filmy pomohl Quentin Tarantino zviditelnit v USA, nemohl věřit svým očím a uším. Vždyť po letošním večeru má rázem na kontě čtyři cenné sošky! Podobně úspěšný jednotlivec se v historii udílení Oscarů objevil pouze jednou. Walt Disney získal čtyři ze svých dvaadvaceti sošek v roce 1954 a to hned za čtyři různé projekty. A propós, když už jsme zmínil značku QT, tak dodejme, že se po Oscarech za Pulp Fiction a Nespoutaného Djanga až napotřetí stalo, že by v této kategorii vyšel naprázdno. 


NEJLEPŠÍ ADAPTOVANÝ SCÉNÁŘ

Taika Waititi za film Králíček Jojo

Tak alespoň jedné ceny se dočkal tenhle v České republice natáčený film. Taika Waititi, první oceněný filmař s maorskými kořeny, sice při psaní vycházel z knihy Christine Leunens, avšak ledacos si upravil podle svého, včetně imaginárního Hitlera. Takže se nabízí otázka, jestli neměl být spíše nominovaný za Nejlepší originální scénář. 

NEJLEPŠÍ KAMERA

Roger Deakins za film 1917

Dlouho čekal na ten den, až bude sám oceněn. Po čtvrt století se dočkal v minulém roce a letos úspěch zopakoval. Jen tak dál. 


NEJLEPŠÍ STŘIH

Andrew BucklandMichael McCusker za film Le Mans '66

Po delší době se dá tvrdit, že v téhle kategorii opravdu vyhrál ten nejlepší. 


NEJLEPŠÍ ZVUK

1917


NEJLEPŠÍ STŘIH ZVUKU

Le Mans '66


NEJLEPŠÍ VÝPRAVA A DEKORACE

Tenkrát v Hollywoodu

Nora Sopková se bohužel nestala po Markétě Irglové další českou držitelkou prestižní sošky. Nutno podotknout, že devátý počin Quentina Tarantina jest z hlediska výpravy a dekorací vskutku precizní. 


NEJLEPŠÍ NÁVRHY KOSTÝMŮ

Malé ženy

Zřejmě nejpřehodnocovanější biják ze všech nominovaných nakonec zaujal akorát svými kostýmy, což je v pořádku. 


NEJLEPŠÍ MASKY

Bombshell


NEJLEPŠÍ HUDBA

Kdepak, Islanďany a Islanďanky neradno podceňovat. 


NEJLEPŠÍ PÍSEŇ

"I'm Gonna Love Me Again" z filmu Rocketman


NEJLEPŠÍ VIZUÁNÍ EFEKTY

1917

Občas se nelze zbavit dojmu, že si členové a členky Akademie filmového umění a věd pletou pojmy Vizuální efekty a Speciální efekty, ale dobře.


NEJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM

Toy Story 4: Příběh hraček

Tak tohle se určitě dalo čekat. 


NEJLEPŠÍ NEANGLICKY MLUVENÝ FILM

Parazit (Jižní Korea)

Že jihokorejský titul opanuje tuhle kategorii bylo jasné. Přesto opomenutí Nabarveného ptáčete zamrzí. 


NEJLEPŠÍ CELOVEČERNÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM

American Factory

Hlavně, že se makedonský dokument Honeyland dostal i mezi pětici v předchozí kategorii. Nakonec "ostrouhal". 


NEJLEPŠÍ KRÁTKOMETRÁŽNÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM

Learning to Scateboard in a Warzone (If You're a Girl)


NEJLEPŠÍ KRÁTKOMETRÁŽNÍ ANIMOVANÝ FILM

Hair Love

Daria Dashcheeva s Dcerou bohužel nezabodovala, ale i tak má studentského Oscara, což se rozhodně taky počítá.  


NEJLEPŠÍ KRÁTKOMETRÁŽNÍ HRANÝ FILM

The Neighbor's Window


Kompletní přehled nominovaných je k dispozici TADY. Aby nějaký titul získal více než šest nominací, se naposledy stalo v případě Gravitace (7) v roce 2014. Žádný snímek tedy delší dobu ostatním výrazně neodskočil. Letos byl nejoceňovanějším právě Parazit se čtyřimi cenami Akademie. Následován projektem 1917, který do našich kin zamíří v poslední únorový čtvrtek. Formát bez moderátora se vlastně opět osvědčil. Nejvíce diváky svým lezce potřeštěným vystoupením pobavili zřejmě Maya Rudolph a Kristen Wiig, které předávaly ceny za Nejlepší výpravu a dekorace a Nejlepší kostýmy. Uvidíme, jaké řešení bude zvoleno příští rok, kdy se Oscary budou udělovat po třiadevadesáté. 

FOTO: cinema.de 
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Havel

Kam jinam vyrazit na tenhle povedený film o prvním českém prezidentovi, než do pražského kina Lucerna, které je s... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.119/0.108
Partneři:
Hyperreality.cz | BigZoom.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz