Press: Přehlídka severských filmů SCANDI 2020 bude ve znamení žen

Vydáno dne 07.01.2020 (611 přečtení)
Známá jména i nové objevy, hrané filmy i dokumenty, dramata i thrillery ... To vše přinese další ročník oblíbené přehlídky severských filmů SCANDI, kterou už po šesté uvede do českých kin distribuční společnost Film Europe.
 


 
SCANDI tentokrát uvede šest premiér a bude se konat od 9. do 12. ledna 2020 v pražských kinech Lucerna, Edison Filmhub, Evald a Atlas, ale také v dalších kinech v České republice. Tematickým zaměřením přehlídky budou „ženy na válečné stezce“. Přehlídku zahájí dánský kandidát na Oscara, tedy Srdcová královna, která zároveň inspirovala vizuál letošního ročníku. Tento snímek přináší kontroverzní téma vztahu starší ženy a mladého chlapce. Natočila jej režisérka May el-Toukhy, která s ním už stihla uchvátit diváky na festivalu v Sundance či v domácím Göteborgu. Hlavní roli ztvárnila známá dánská herečka Trine Dyrholm.

Přehlídka SCANDI i tentokrát představí pečlivý výběr toho nejzajímavějšího ze současného skandinávského filmu. Během čtyř dnů nabídne průřez žánry, které severskou kinematografii aktuálně definují - od dramat přes thrillery až po provokativní dokument.

Do českých kin zamíří také novinka od známého norského režiséra Hanse Pettera Molanda s názvem Jít krást koně, kde v hlavní roli exceluje světoznámý švédský herec Stellan Skarsgard. Ten k desítkám rolí ve filmech nejrůznějších žánrů naposledy přiřadil i český opus Nabarvené ptáče. Režisér Moland má za sebou celou řadu úspěšných filmů. Kromě tragikomedie Boj sněžného pluhu s mafií to bylo například drama Vzkaz v láhvi nebo akční thriller Mrazivá pomsta. Snímek Jít krást koně vzniknul podle stejnojmenného románu Pera Pettersona a z posledního Berlinale si odnesl Stříbrného medvěda za umělecký přínos. Vypráví příběh zralého muže, který nemůže zapomenout na tragédii i vášeň, která zformovala jeho život. V retrospektivně vyprávěném dramatu ze 40. a 90. let jsou vzpomínky na mládí živější než současnost… 
 
 


 
Všechny ty ženy na válečné stezce …
Tematickým zaměřením přehlídky jsou s odkazem na loňský islandský hit „ženy na válečné stezce“ – ženy jako vůdkyně deroucí se do popředí a pevně v rukou držící své postavení i budoucnost. Ženám - ať už v postavení režisérek, scenáristek nebo hereček - bude věnována celá sekce zahrnující šest snímků včetně tří premiér. Kromě zmíněné zahajovací Srdcové královny to bude provokativní dánský dokument Pěkně tučná sebeláska, který sleduje aktivistky „tlustého“ hnutí ve skandinávských zemích. Snímek o mladých ženách, které se rozhodly nestydět se za své tělo, relativizuje běžný pohled na krásu i „normalitu“. Film o ženách, které se o sobě nestydí říct, že jsou tlusté, přináší revoluci do konvenčního pohledu na krásu, zpochybňuje kosmetické standardy a podporuje pozitivní přístup k lidskému tělu, ať je jakékoliv… 

Třetí premiérou ve znamení žen bude finské historické drama V Mariině ráji odehrávající se v 20. letech minulého století. V něm vypráví režisérka Zaida Bergroth o charismatické kazatelce Marii a dospívající Salome, která ji zbožňuje. Když se Salome spřátelí s místní dívkou z ulice Malin, její dosavadní pohled na svět dostává trhliny a Salome je najednou rozpolcená mezi příslibem nově objevené svobody a Mariinou nebezpečnou, všepohlcující láskou. Co se stane, když se Salome rozhodně vymanit z vlivu a všepohlcující lásky své velitelky? 

V sekci Ženy na válečné stezce uvedeme také předchozí film Zaidy Bergroth - finskou variaci na slavnou roadmovie Thelma a Louise s názvem Miami, dále starší norské drama s výraznou ženskou hrdinkou Útěk a chybět samozřejmě nebude ani islandská Žena na válečné stezce, která dala sekci název.

Thriller a severský noir
Z drsnějších žánrů letos SDANDI uvede noir thriller o masovém vrahovi a největším justičním skandálu v dějinách Švédska Dokonalý pacient. Strhující příběh o největším právním skandálu ve švédské historii vypráví o reportérovi, který zpochybnil celý právní systém. Hannes Råstam se léta snažil prokázat nevinnu Thomase Quicka, odsouzeného na doživotnímu vězení na psychiatrii. Odhalil právní chaos, který Quicka do vězení dostal. Nikdo však neměl zájem na tom, aby byl osvobozen a zproštěn vinny nejhorší sériový vrah ve Švédsku, kanibalistický násilník, který byl odsouzen za osm vražd a přiznal se k dalším pětadvaceti. Příběh, předkládaný divákovi jako rafinovaná skládačka, postupně odhaluje neuvěřitelný případ, který je napínavý až do ohromujícího konce… 

K vidění bude také jeden z nejlepších dánských filmů loňského roku Vidíš měsíc, Danieli, zobrazující příběh fotoreportéra, který byl v roce 2013 zajat a 398 dní držen v zajetí teroristickou organizací bojovníků Islámského státu. Film, jaký byl natočen podle skutečné události, sleduje Danielův boj o přežití v zajetí i hrůzu, kterou prožívala Danielova rodina v Dánsku.

 
SCANDI Přehlídka současných severských filmů 9. – 12. 1. 2019
Praha: Lucerna, Edison Filmhub, Atlas, Evald
Regiony: Plzeň (Moving Station), Brno (Art), Olomouc (Metropol), Ostrava (Minikino)FOTO: scandi.filmeurope.eu
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Kanáři

Na online platformě Aerovod je k vidění i tenhle rumunský počin, který se však z větší části... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.08/0.069
Partneři:
Hyperreality.cz | Hyperslevy.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz