Speciál: O knize Pulp Fiction

Vydáno dne 20.01.2016 (1422 přečtení)
Osm hrozných jsme si zrecenzovali, Gaunery také. Pulp Fiction jsme si rovněž rozebrali. Ale ne tolik, jako tato kniha, která se na něj detailně dívá ze všech úhlů pohledu. 

Kniha Pulp Fiction obsahuje kompletní historii mistrovského díla Quentina Tarantina – přesně jak uvádí přední strana. Celkově jich má 200, na nichž se dozvíme fakt úplně všechno. Patříte-li ke skalním příznivcům, možná jste přesvědčení o tom, že o něm už znáte každičký detail. Věřte však, že tahle publikace toho ví mnohem více. A to nejen o filmu, nýbrž i o jeho autorovi, jemuž matka Connie vybrala jméno způsobem, který do jisté míry předurčil jeho profesní dráhu i styl tvorby. Stejně jako mnozí další renomovaní režiséři chodíval pravidelně do kina už jako malý a v nízkém věku viděl i nepřístupné filmy.

 

 


 

Tím nemyslím takové, jaké se promítaly v pornokině, kde jednu dobu pracoval. Spíše jde o ty, ve kterých se to hemžilo násilím. Skutečnou školou pro něj ale byla práce ve videopůjčovně, kde trávil celé dny sledováním filmů a klábosením o nich. Kniha to sice neříká, ale sám si troufám tvrdit, že mezi současnými režiséry nenajdeme většího znalce kinematografie. Někteří možná výtečně znají jednu, dvě nebo tři období, nicméně Tarantinovy znalosti jsou všeobecné. Svědčí o tom i příklad jeho nejoblíbenějších děl, mezi nimiž nechybí (spaghetti) westerny, klasika Francouzské nové vlny či screwball komedie.

Padnou také jména Quentinových oblíbených režisérů i názvy titulů, které Pulp Fiction nejvíce inspirovaly. Ať už co se týče celkové formy nebo konkrétních scén, které byly vyzobány z jiných známých i méně známých počinů a které byly samozřejmě mírně upraveny. Zároveň taky zabrousíme do výčtu snímků, které by bez Historek z podsvětí nevznikly. Nutno dodat, že tyto vesměs za mnoho nestojí. Jinak ale kniha nabízí tipy na zhlédnutí filmů, o jejichž existenci bychom zřejmě jinak neměli ani potuchy, tudíž si na toto pro moderní kinematografii nesmírně důležité dílo uděláme ucelenější obrázek.

Mnozí jistě uvítají, že k tomu dopomáhá i vysvětlení některých ošemetnějších pojmů, jako Grindhouse, pravidlo osy, diegetický, MacGuffin či Haysův kodex. K tomu se nabízí další devětadvacet velice přínosných faktů týkajících se všeho možného, co s Pulp Fiction souvisí. Máme tu taky graficky znázorněno, jak by to vypadalo, kdyby byl film vyprávěn lineárně. A ocenit se musí přiložená mapka Los Angeles, díky níž se dozvíme, kde se nacházejí místa viděná nejen v Pulp Fiction, ale taky v Gaunerech, Jackie Brownové a Pravdivé romanci, ke které psal Quentin scénář a která je v knize, podobně jako Takoví normální zabijáci i některé další díla, v nichž buď hrál nebo se podílel na scénáři, poměrně často zmiňována.

Svými články přispěli také různí nejen filmoví teoretici, díky nimž se blíže seznámíme s fenoménem pulp literatury, s používáním slovíčka „fuck“, a taky se světem hudby, která – znovu se to musí napsat – patří k nepostradatelným prvkům filmů tohoto kultovního tvůrce. Výtku kniha zaslouží za ty rádoby artové obrázky, jejichž počet bohužel sahá do několika desítek. Místo nich jsme se přitom mohli dočkat kupříkladu ukázky scénáře či nějakých (jakýchkoliv) dalších zajímavostí, případě fotek přímo z natáčení, což by rozhodně bylo milionkrát přínosnější!

Od kdy do kdy se natáčelo? Kdo měl původně hrát jakou postavu? Jak přesně přispěl k dílu spoluautor scénáře Roger Avary? Které „chyby“ ve filmu jsou jen domnělé a které chyby jsou opravdu chybami? Jak se natáčely ty nejslavnější scény? Proč Jules odříkává zrovna tuhle (upravenou) pasáž z Bible? Jaké scény se do závěrečného sestřihu nedostaly? Co se stalo poté, co film získal Zlatou palmu v Cannes? Díky knize Pulp Fiction získáme odpovědi na všechny tyto otázky. Ovšem pozor! Obsah tajemného kufříku zůstane nadále nejasný.

 

 
 


 

Tahle kniha je prostě obecně vzato požehnáním pro všechny filmové fandy. A je veliká, převeliká škoda, že podobných nevzniká mnohem více. I když je fakt, že málokteré dílo je takto maximálně promyšlené, že stojí za důkladný rozbor a málokteré obsahuje tolik různých popkulturních odkazů, které jsou navíc použity naprosto vědomě a s jasným účelem. V tomto ohledu „Šílenec z videopůjčovny“ prakticky nemá konkurenci. Inu, jak trefně uvádí poslední věta: Milujeme filmy Quentina Tarantina, protože žije v našem světě – a my v tom jeho.

Knihu za velmi dobré peníze seženete tady. Další filmově laděnou literaturu potom tady.

FOTO: cinema.de, dobre-knihy.cz
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Bourák

Nový film Ondřeje Trojana, ve kterém si úlohu titulního (nikoli však vyloženě hlavního) hrdiny zahrál... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.103/0.092
Partneři:
Hyperreality.cz | BigZoom.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz