ohodnotit

Proposition

The Proposition

Další název:
Vražedný návrh
Žánr:
Rok:
2005
Délka:
104 minut
Premiéra v ČR:
14.9.2006

Obsah filmu Proposition

 
Drsný western režiséra Johna Hillcoata Proposition (česky tedy Nabídka) se odehrává v australském vnitrozemí v osmdesátých letech devatenáctého století. Jednoduchý krvavý příběh líčí úděl životem unaveného, policejního kapitána Stanleyho, který přijel do divoké země z Británie s rozhodnutím "zcivilizovat" ji. Jeho muži po kruté přestřelce zajmou členy rodinné bandy, Charlieho a Mikea Burnsovy. Stanley nabídne Charliemu, že když do Vánoc, tedy do devíti dnů, najde a zabije šéfa gangu, nejstaršího bratra Arthura, dá jemu i mladičkému Mikeovi svobodu. Proti Stanleymu ovšem stojí nejen jeho muži, vyčítající mu slabost, ale především veřejné...
 
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit zde >>
trailer
Distributor v ČR:
HCE, 35 mm
 
 
Barevný:
Ano
 
 
Distribuční verze:
s titulky
 
 
Zvuk:
Dolby Digital (SDDS/DTS)
 
 
Přístupno:
od 15 let
 
 
Ohodnoťte
n12345
n678910
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Proposition >

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Podle hodnocení

Nejnovější komentáře k filmu

T2
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 17.12.2018
║Rozpočet $-miliónov║Tržby USA   $1,903,434║Tržby Celosvetovo $5,048,693║   /videl v kine: 40%/ (videl na festivale Cinematik   2007)
jarda53
Hodnocení:
Přidáno: 18.4.2014
Drsný film plný krásné hudby,divoké přírody   a je to doba, kdy se na původní obyvatelé   Austrálie, konaly hony jak na zajíce.   Zločinecká rodinná tlupa bratrů Burnsových,   vyvraždí rodinu, která přijela z Británie,   začít nový život. Pak se bratři rozejdou,   Arthur žije ve skalách a straší lidi v okolí   a mladší bratři , Charlie a Mikei jsou zajati a   čekají, než se jim uplete oprátka. Kapitán   nabídne Charliemu, když zabije svého bratra   Arthura, dostane i s Mikeiem svobodu. Ale místní   obyvatelé, v tomto krvavém příběhu, jsou   lační po krvi a odplatě, nečekají na soud a   žádají lynč. Kapitán tuší, že to všechno   špatně dopadne, Mikei umrskán téměř k smrti,   po pár hodinách na svobodě umírá. Arthur je   připraven k tvrdé pomstě a jde trestat   kapitánovu rodinu, přitom, on jediný nechtěl   mít nic společného s popravami bez soudu.   Několik samosoudců je krvavě ztrestáno.   Konečnou tečku udělá za vražděním Charlie,   který svého bratra zastřelí, zraněný   kapitán snad přežije a i jeho manželka ten   zážitek snad ze znásilnění, budou nosit do   konce života.
mat.ilda
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 19.8.2013
Austrálie - civilizace zrozená z chuchvalce krve   stejně, jako ty ostatní, mění se jen tváře   krajiny, domorodců a usedlíků... a přece se   Proposition svým podáním obrody liší, je   znát, jak té neurvalé zemi, s cejchem   vypáleným od slunce, patří srdce těch, co se   na snímku podíleli... John Hillcoat dokázal   sugestivně uchopit krutost a přeměnit ji na   magickou krásu, ze které se v sestavě obrazů,   zvuků, uhrančivé hudby a nádherně drsné   poezie Nicka Cavea točí hlava a svírá hruď.   Bez varování vám na ramena naloží část   břemene, které zde vláčí muži bez   budoucnosti, jejíž vize se zrcadlí na dnech   jejich vyprahlých duší, ve kterých navzájem   spatřují neodvolatelnost své rychlé,   zákeřné a neslavné smrti... "Přírody se   nikdy nenabažíš. V jejím lůně najdeš klid.   Konejší srdce. Hory, stromy, nekonečné   pláně. Měsíc, myriády hvězd. Každý může   dojít klidu a dokonalosti. I ten   nejpřízemnější misantrop nebo   nejodpornější hříšník. Co je to misantrop,   Arthure? Všivák, co nenávidí jiný   všiváky"...
prvosenka
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 12.2.2013
PROPOSITION

Austrálie na konci 19. století.   Země bez pravidel, země bez spravedlnosti.   Bandy, které nekompromisně drancují   obyvatelstvo a proti nim jeden odvážlivec, jenž   se snaží udělat v tomto chaosu pořádek a   vytvořit prostor pro klidný a obyčejný život.   Život, který touží prožít po boku své   milované ženy.

Charlie Burns v podání Guy   Pearceho je tulák, který byl spolu se svými   dvěma bratry členem jedné takové bandy.   Protože sám neschvaluje jejich jednání, vezme   svého nejmladšího bratra a odejdou. I když se   od skupiny odtrhli, stejně stojí mimo hranice   zákona. Všichni jsou hledaní pro znásilnění   a vraždu. Kapitánu Stanleymu se podaří   zatknout Charlieho a Mikeyho. Kapitán ví, že   nejstaršího bratra, šéfa bandy, nemá šanci   sám dostat, tak použije netradiční řešení.   Navrhne Charliemu skoncovat s brutalitou, jež je   obklopuje, výměnou za život nejmladšího   bratra. Odpovědnost za jeho život přenese na   Charlieho, který má čas jen několik dní, než   bude Mikey popraven. Jenže v nepřátelském   prostředí městečka se strhne nebývalý odpor   jak proti zatčenému mladíčkovi, tak proti   kapitánovi. Osadníci mají jiné názory na   spravedlnost. Atmosféra houstne a nevěstí nic   dobrého…

Samotný příběh je možná až   příliš jednoduchý a předvídatelný, nabízí   typický westernový souboj mezi padouchy a   strážci zákona na pozadí překrásné a   zdánlivě nehostinné krajiny. Záběry   úchvatných přírodních scenérií poskytují   dostatečný prostor na přemýšlení. Před   námi se odvíjí jednoduchá, až komorní hra o   pomstě s depresivním nádechem a spoustou   filozofování. Rodina je rodina, ale může   člověk jít proti vlastnímu přesvědčení?   Proposition je příběhem bratrské oddanosti,   hledáním správné cesty, trýznivého   svědomí, nelehkého rozhodnutí, přetěžké   volby mezi dvěma bratry, i zasloužené odplaty a   marného hledání spravedlnosti v zemi bez   pravidel. Příběh ze světa špinavého zevnitř   i zvenku, nabízí kontrast drsného a   neúprosného prostředí, prokládaného   dlouhými záběry přírody s překrásnými   západy slunce, dokresleného podmanivou hudbou.  

Jde o hodně drsný, přesvědčivý a   nekonvenční snímek, jaký jsem již dlouho   neviděla. Jako celek je to velmi působivé. Ve   mně to zanechalo nečekaně hluboký dojem.
Omnibus
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 13.11.2012
Nelítostný a temný, ale podmanivý a při vší   krutosti i poetický příběh. Sophiina volba po   chlapsku, mezi třemi bratry.
Austrálie před   více jak sto lety. Bohem zapomenutý,   zaprášený kontinent. Děj odstartuje prudkou   přestřelkou přesily vojáků proti dvěma   bratrům, členům obávané bandy. Oba jsou   zajati a budou pověšeni, ale to kapitánovi   Stanleymu nemůže stačit. Chce rozprášit   celou tlupu, která již dlouho terorizuje tuhle   obrovskou oblast červených skal a bezútěšné   pustiny. A hlavně chce dostat krutého šéfa   bandy Arthura, nejstaršího z bratrů. Zatímco   benjamínek Mike u výslechu sténá bolestí,   jeho bratr Charlie dostane od kapitána Stanleyho   nabídku, jaká se neodmítá... Téměř ještě   chlapec Mike, který si při vražedných   zvěrstvech napáchaných při loupežích nestihl   ušpinit ruce od krve, bude pověšen. Nebo může   žít.
Kapitán k prostřednímu bratrovi:   „já vás nedám pověsit Charlie. Naopak,   propustím vás. A dám vám koně a zbraň. A   čas do Vánoc, ale ani o den víc“. Charlie:   „ co chcete, abych udělal?“ Kapitán: „to   mi řekněte vy...“ Charlie: „chcete abych   zabil bratra“ Kapitán: „chci, abyste zabil   bratra“.
Příběh nikam zběsile nepádí,   vleče se pomalu mezi skalami, těžký až k   neunesení, stejně jako vražedné poslání   Charlieho. Jen vystřelené kulky nelétají   pomalu, ale stejně rychle, jako v těch   nejdivočejších westernech... A pomsta na   kapitánovi a jeho manželce je nejen zvráceně   krutá, ale i marná. Poslední scénu filmu jsem   i já proseděl s umírajícím a zíral do   nekonečné pustiny. Ještě dlouho poté, co   proběhly závěrečné titulky...
FLA
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 5.12.2011
Hodně netradiční a velmi drsné,to   rozhodně,ale forma my nesedla a zkrátím   to,chvílema nuda a takové dle mého nezáživné   momenty,nevím jak to popsat...
curil
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 9.9.2010
Netradiční dobrodružný film, zdráhá se mi   napsat western. Můj syn žije přes třicet let v   Austrálii, v Perthu, a pochvaluje si pořádek,   čistotu, nízkou zločinost. To je právě   zásluha takových kapitánů Stanleyů, což je   pro mě kladná postava ve filmu. Ostatní   hnusáci dovedou jen vykřikovat, ale jednat umí   málokdo.
Albertosaurus
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 6.6.2010
Strhující poezie obrazu, hudby a geniálního   scénáře. Snímek s hutnou atmosférou, který   se nebojí násilí, ale na druhou stranu je   neuvěřitelně citlivý. Hudba Nicka Cavea a   Warrena Ellise žene příběh dopředu a je až s   podivem jak dokáže být Cave všestranný. Podle   mě jeden z největších umělců vůbec, jehož   genialita mě až děsí.
M.A.G.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 9.12.2009
Hodně zvláštní a tajuplný western.Už i ta   hudba v tomto filmu je velmi ponurá a   podivuhodná,ale když nad tím tak   přemýšlím,je vlastně docela příhodná a   podchycuje podstatu děje.
Je zde velmi kvalitní   herecké obsazení.Mě osobně se dost líbil Ray   Winstone v roli kapitána Stanleyho.
JVSoolen
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 6.10.2008
Existencialni western...
Perfektne natoceny film, ktery sice plyne pomalu,   ale hned od zacatku strhne a uhrana nadhernymi   australskymi panoramaty, kter jsou navic obhaceny   o rozhodnuti, ktera jsou vic nez jen tragicka...
 

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih9428minih9428Jdi na to (1983) 
Nati con la camicia n
minih74078minih74078Léa (2010) 
Léa n
minih2963minih2963Anakonda (1997) 
Anaconda n
minih100148minih100148Noční incident (2011) 
The Incident n
minih47551minih47551Firefly (2002) [TV seriál] 
Firefly n
minih47266minih47266Akta X: Chci uvěřit (2008) 
The X-Files: I Want to Believe n
minih124310minih124310Zrazená (2014) [TV film] 
Betrayed n
minih60535minih60535Jménem zákona (1949) 
In nome della legge n
minih66193minih66193Šest ran do klobouku (1981) [TV pořad] 
Šest ran do klobouku n
minih26786minih26786Rok na dedine (1967) [TV film] 
Rok na dedine n

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

76.7 % (93)
9   - curil
8   - cicis
9   - efCZa
7   - Justik66
5   - FLA
5   - Hugin
8   - M.A.G.
9   - prvosenka
6   - petrusmev
6   - Chrustyn
8   - mat.ilda
4   - T2
9   - Snura
7   - vlk1410
10 - Omnibus
7   - Vig
8   - Akana
9   - Tom_Hardy
8   - MildaX
9   - JVSoolen
Proposition (2005)Proposition (2005)Proposition (2005)Proposition (2005)
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 166258
Osobností: 660922
Fotografií: 645216
Plakátů: 310631
Obsahů a biografií: 152879

Poslední komentáře

Von Richthofen a Brown (1971)

Von Richthofen a Brown
Červený barón v službách   nemeckého letectva kolí   každého protivníka, pritom   sám je vyprahnutá púšť,   aj keď tvorcovia sa diváka   více >

Autor: Manučao | Hodnocení: 5 / 10

3Bobule (2019)

3Bobule
Hádka moc nemusím, takže   předchozí díly neznám.   Díky požitému vínu od   producenta filmu (vinařství   Vican), se na to i tak dalo   více >

Autor: Rastaman33 | Hodnocení: 5 / 10

Solomon Kane (2009)

MORBIDITA

Solomon Kane
Jen nechutná morbidita a   krutost. Film založený na   odporné nechutnosti, protože   děj a zápletka jako takové   jsou jen obrovská nuda. Je to více >

Autor: Jarda.ftr | Hodnocení: 1 / 10

Zelená kniha (2018)

Oddychovy snimek...

Zelená kniha
Uklidňující film se   skvělými hereckými výkony   a dobrým scénářem.   Hlavním tématem je rasismus   v šedesátých a vztah mezi   černochem a více >

Autor: Svarcneger | Hodnocení: 9 / 10

La Llorona: Prokletá žena (2019)

La Llorona: Prokletá žena
Super lekačky... ani se mi   nechtělo jít vysypat   odpadky. Nicméně herecké   výkony byly tak pro film   béčkový, možná   céčkový.

Autor: peginka | Hodnocení: 6 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.052/0.035