Kantor Ideál (1932)

Kantor Ideál
70 %
 
 
    Žánr: komedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 23.9.1932        
    Délka: 91 min.
„Situační veselohra o proměně nepraktického pedagoga v moderního mladého muže...“
POZOR, SPOILER

Ve sborovně je právě kritizována Věra Matysová. Profesorka zuří, že se kolem ní motá až příliš chlapců. Věra bydlí u své tetičky. Když dobíhá do školy, dozví se od školníka, že má přijít nový kantor Karel Suchý. Rozhodne se dosáhnout toho, aby bydlel také u její tety.

Děvčata ve třídě se dohadují, mimo jiné o tom, kdo profesora uvítá. Nakonec je zvolena deputace.

Profesor sám ještě studuje, až je upozorněn, kolik je hodin. Nezbývá mu tedy jiného východiska, než vyzkoumat v jízdním řádu odjez dalšího parostroje, když tento zmeškal. V tomto vlaku nemůže nalézti své jízdenky, kterou má za kloboukem. Koupí si tedy novou. Na místě samém, tedy v Paganově, vystoupí z vlaku na poslední chvíli, a ještě na opačné straně. Děvčata již kytici předala a přivítala někoho jiného. Nic však nezabránilo tomu, aby určený muž doprovodil pana profesora k Věřině tetičce. Když se tam Věra ukáže, není kantor vůbec nadšený, ale nakonec odejít nechce.

Při nástupu do školy si učitel poplete pana ředitele se školníkem. Nu, zmýlená neplatí a večer již Karel koulí s ostatními kuželky. Horší je nástup do třídy, kde na něj zlomyslná děvčata nachystala několik pastí. Věra se s kamarádkami vsadí, že ji Karel políbí. Třídní udavačka to chce žalovat, nakonec tak také učiní, avšak nesdělí jméno.

Blíží se majáles a s ním spojená divadelní hra. Nyní tedy Věra několika machinacemi vyřadí z divadelní role profesorku Plášilovou, aby zaujala její místo. Její protějšek na jevišti je totiž právě pan profesor. A ten po mocném trhnutí kobercem končí ve Věřině náručí - a padne i kýžený polibek. Následně se Karel přimluví, aby Věra dostala stipendium, pak odjíždí do města, kde má obdržet doktorský titul. Zde se Karel dozví, jak se to má se zámkem v jeho sousedství, a že tamní majitel je podvodník. Pak jej kamarádi dají dohromady, počínaje oděvem a konče vzhledem. Poté milý Karel cestuje zpět. Změnil i své chování, takže je z toho spousta lidí naprosto mimo. Přichází na zámek, kde podvodníka odhalí a také vyslechne, jak o něm Věra smýšlí.

Karlův příchod do třídy je slavný a on si pak zve k sobě Věru, aby jí sdělil smutnou zprávu, totiž tu, že je proti tomu, aby stipendium dostala…  Autor: Pitryx

režie:
Martin Frič
 
 
hraje:
Karel Lamač (profesor Karel Suchý), Anny Ondráková (septimánka Věra Matysová), Oskar Marion (účetní Rudolf Junek), Theodor Pištěk (ředitel gymnázia), Světla Svozilová (profesorka Dr. Plášilová), Antonie Nedošinská (teta Věry), Valentin Šindler (školník Ječmínek), Čeněk Šlégl (majitel zámku Karel Domin), Jan W. Speerger (profesor), Jaroslav Marvan (spolužák profesora Suchého), Ladislav Hemmer (majitel taneční školy, spolužák profesora Suchého), Karel Postranecký (spolužák profesora Suchého), Alfred Schlesinger (profesor), Josef Šváb-Malostranský (profesor - katecheta), František Říha (profesor), Darja Hajská (copatá septimánka), Ferdinand Jarkovský (profesor), Milka Balek-Brodská (sousedka), Josef Kobík (průvodčí ve vlaku), Betty Kysilková (dáma v klobouku ve vlaku), Jindřich Edl (komorník na zámku), Václav Pecián (hasič), Ada Dohnal (komorník), Julius Baťha (komorník), Emanuel Hříbal (knihovník), Nataša Gollová (septimánka), Bobina Horká (septimánka), Jarmila Zábranská (septimánka), Jelena Marková (septimánka), Olga Žižková (septimánka), Helga Žižková (septimánka), R. A. Dvorský (kapelník)
 
 
námět:
Adéla Červená (román Kantor Ideál)
 
 
scénář:
Václav Wasserman
 
 
kamera:
Otto Heller
 
 
hudba:
Jára Beneš
 
 
výprava-architekt:
Vilém Rittershain
 
 
střih:
Karel Lamač
 
 
zvuk:
Josef Zora
 
 
vedoucí produkce:
Vladimír Kabelík
 
 
zpěv:
Karel Lamač, Anny Ondráková, Valentin Šindler
 
 
text písně:
Jarka Mottl, Karel Lamač
 
 
asistent režie:
Rudolf Stahl
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.