Jurský park (1993)

Jurský park (Jurassic Park)
82.9 %
 
 
 
Film na Blu-ray

Jurassic Park

    Žánr: dobrodružný / sci-fi / thriller
    Země: Spojené státy americké
    Premiéra v ČR: 14.10.1993        
    Délka: 120 min.
„Dobrodružství, které začalo před 65 miliony let. Obnovená premiéra je ve 3D“
Milionář John Hammond financuje velkolepý vědecký projekt, který by měl na základě rekonstrukce genotypu druhohorních ještěrů znovu oživit dinosaury. Ti by pak měli být předváděni jako velkolepá a ojedinělá atrakce ve speciálním zábavním parku na ostrově Isla Nublar nedaleko Kostariky. Slibem financování skomírajícího paleontologického výzkumu získá Hammond vynikajícího experta na dinosaury, profesora Granta, který má před otevřením parku vyhotovit expertízu bezpečnostních opatření. Grant se na ostrov vydá se svou přítelkyní, paleobotaničkou Ellii Sattler, a cestou se setká s dalšími členy expertní komise, cynickým matematikem Ianem Malcolmem a pragmatickým Gennarem, kterého láká vidina zisku z ojedinělé atrakce. Pyšný Hammond vědce provede parkem, předvede jim, jak dokázal získat dinosauří DNA, a pochlubí se samozřejmě také výsledkem své práce. Užaslí vědci doprovázení prvními návštěvníky, Hammondovými vnoučaty Timem a Lex, se vydají na prohlídku parku a setkávají se s prvními exempláři živých dinosaurů. Projížďka se však změní v drama, když počítačový expert Nedry vypne bezpečnostní okruhy, aby mohl z mrazícího boxu ukrást embrya dinosaurů, která slíbil za tučnou odměnu konkurenční firmě zabývající se genetikou. Aby toho nebylo málo, k ostrovu se rychle blíží prudká bouře. Přesně jak předvídali skeptičtí vědci, zejména pak Malcolm, situace se lidem vymkne z rukou. Skupinku vědců s oběma dětmi napadne Tyranosaurus Rex. A to je jen první z mnoha nebezpečných střetnutí, která skupinu prvních návštěvníků v Jurském parku čekají.

Zdroj: Nova

režie:
Steven Spielberg
 
 
hraje:
Sam Neill (Alan Grant), Laura Dern (Ellie Sattlerová), Richard Attenborough (John Hammond), Jeff Goldblum (Ian Malcolm), Bob Peck (Robert Muldoon), Martin Ferrero (Gennaro), BD Wong (doktor Wu), Joseph Mazzello (Tim), Ariana Richards (Lex), Samuel L. Jackson (Arnold), Wayne Knight (Nedry), Jerry Molen (Harding), Miguel Sandoval (Rostagno), Cameron Thor (Dodgson), Christopher John Fields (pomocník), Whit Hertford (chlapec), Dean Cundey (důstojník), Robert 'Bobby Z' Zajonc (pilot helikoptéry)
 
 
námět:
Michael Crichton (román "Jurský park" (Jurassic Park, 1990))
 
 
scénář:
Michael Crichton, David Koepp
 
 
kamera:
Dean Cundey
 
 
hudba:
John Williams
 
 
výprava-architekt:
Rick Carter
 
 
kostýmy:
Sue Moore, Eric Sandberg
 
 
střih:
Michael Kahn
 
 
zvuk:
Gary Rydstrom, Ron Judkins, Gary Summers, Shawn Murphy, Richard Hymns, John Countryman
 
 
produkce:
Kathleen Kennedy, Gerald R. Molen
 
 
titulky-česká verze:
Bohumíra Peychlová (české dialogy), Tomáš Tintěra (režie české verze)
 
 
výtvarník:
John Alvin
 
 
dabing:
Jiří Štěpnička (Alan Grant), Helena Friedrichová (Ellie Sattlerová), Soběslav Sejk (John Hammond), Ladislav Županič (Ian Malcolm), Lubomír Zajíc (zvuk)
 
 
zvláštní efekty:
Industrial Light & Magic, Dennis Muren (dinosauři), Stan Winston (dinosauři), Phil Tippett (dinosauři), Michael Lantieri (dinosauři), Steve Bunyea
 
 
animace:
Kurtz & Friends (animovaný film), James Straus
 
 
koordinátor kaskadérů:
Garry Hymes
 
 
vizuální efekty:
Michael Gleason, Kathleen Beeler, Mark A. Z. Dippé, Jim Morris, Warren Franklin (Group VP ILM), David Paul Dozoretz, Steve Gawley, Stefen Fangmeier, Joel Aron, Ken Beyer, George Gambetta, Greg Maloney
 
 
nahrál:
James Thatcher (hudebník: lesní roh)
 
 
kaskadér:
Donna Evans, Gary McLarty
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.