8. Míle (2002)

8. Míle (8 Mile)
67.2 %
 
 
 
Film na Blu-ray

8 Mile

Další název: 8. míľa (SK)

    Žánr: drama / hudební
    Země: Spojené státy americké / Spolková republika Německo
    Premiéra v ČR: 20.3.2003        
    Délka: 111 min.
„Každá chvíle je nová šance obrátit svůj život.“
Oscarem za nejlepší původní píseň ověnčený film volně vychází z životních osudů rappera Eminema, který se navíc zhostil hlavní role. Bílý mladík Jimmy Smith z chudé, převážně černošské čtvrti Detroitu se protlouká bídným životem. Pracuje jako obyčejný dělník v továrně, těhotná přítelkyně se s ním rozešla a protože nemá kde bydlet, musí se nastěhovat zpět do karavanu, kde bydlí jeho matka se svým přítelem, který ho nenávidí. Jeho jedinou radostí i věcí, pro kterou má talent, je rap. Na popud kámoše se zkusí zúčastnit battle před davem v místním rappovém klubu. Jenže cesta k respektu a snad i možnosti obrátit svůj život je nejen trnitá, ale i nelítostná. Eminem nechtěl natočit vyloženě autobiografický příběh, ale pouze do vyprávění zapracovat jisté styčné body se svými začátky před érou masové popularity a závratného bohatství. Díky tomu také 8. míle není obvyklým předvídatelným příběhem o vzestupu ustrkovaného talentu k hvězdné kariéře, zástupům fanoušků a luxusu. Snímek naopak představuje silné drama o těžké seberealizaci navzdory nepříznivým okolnostem, které se záměrně straní mýtu cesty za bohatstvím. Projekt režíroval Curtis Hanson, který o čtyři roky dříve získal Oscara za neo-noir L. A. – Přísně tajné a za kamerou stál Rodrigo Prieto, jemuž cestu k hollywoodské kariéře otevřel energický vizuál dobového hitu Amores perros – Láska je kurva. Film se stal okamžitým hitem, jehož vysoké tržby doprovázely také nadšené recenze. 8. míle je svorně považována nejen za komerčně nejúspěšnější, ale také co do hereckých kvalit nejrespektovanější herecký filmový debut úspěšné hudební hvězdy.

Zdroj: ČT

režie:
Curtis Hanson
 
 
hraje:
Eminem (Jimmy Smith Jr.), Kim Basinger (Stephanie), Mekhi Phifer (Future), Brittany Murphy (Alex), Evan Jones (Cheddar Bob), Omar Benson Miller (Sol George), Eugene Byrd (Wink), Michael Shannon (Greg Buehl), Chloe Greenfield (Lily), Mary Hannigan (paní Helgelandová), De'Angelo Wilson (DJ Iz), Taryn Manning (Janeane), Anthony Mackie (Papa Doc), Strike (Lyckety-Splyt), Nashan Ox Breedlove (Lotto), Paul Bates (Manny), Craig Chandler (Paul), Xzibit (raper)
 
 
scénář:
Scott Silver
 
 
kamera:
Rodrigo Prieto
 
 
hudba:
Eminem, Luis Resto, Carol Fenelon (supervize), Kimberly Lil' Kim Jones ("Player's Anthem"), Earl Klugh, George Clinton ("Temptations")
 
 
výprava-architekt:
Phil Messina
 
 
kostýmy:
Mark Bridges
 
 
střih:
Jay Rabinowitz, Craig Kitson
 
 
zvuk:
Danny Michael, Mark Larry
 
 
produkce:
Brian Grazer, Curtis Hanson, Jimmy Iovine
 
 
výtvarník:
Marc Gabbana, John Bullard
 
 
zvláštní efekty:
John D. Milinac (koordinátor)
 
 
koproducent:
Stuart Parr
 
 
koordinátor kaskadérů:
Jeff Imada
 
 
výkonný producent:
Carol Fenelon, James Whitaker, Gregory Goodman, Paul Rosenberg
 
 
kaskadér:
Stanton Barrett (double: Marshall Mathers)
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.